personal-counselor-s-710400

Dekongestanty - bežné nosové kvapky proti nádche - sú lieky určené k okamžitému odstráneniu opuchu nosovej sliznice. Tieto prípravky obsahujú chemickú látku, ktorá sa naviaže na špecifický receptor a zníži tak opuch nosovej sliznice. Dlhodobé používanie alebo predávkovanie sa dekongestantami môže mať za následok upchatie nosa v mieste priechodu vzduchu – pacient je nútený použiť dekongestant opakovane a trvalo.

Maximálna odporúčaná doba používania dekongestantov je u detí 3–5 dní, dospelí by nemali takýto liek používať dlhšie ako 7 dní.

Všetky dekongestanty účinkujú prostredníctvom rovnakej skupiny receptorov. Zmena značky dekongestantu nemôže znamenať riešenie, pretože aj keď obsahuje iný prípravok iný typ molekuly, obe molekuly ovplyvňujú tie isté receptory. Aj keď sú teda tieto účinné látky odlišnej štruktúry, naše telo ich prakticky nerozlišuje a je to akoby sme užívali tie isté kvapky aj naďalej.

Opatrnosť pri používaní dekongestantov sa vyžaduje u pacientov so závažným kardiovaskulárnym ochorením, a pri súbežnej liečbe liekmi s potenciálnym hypertenzným účinkom - lieky ktoré môžu zvyšovať krvný tlak.

Takúto závislosť je možné liečiť viacerými typmi liečby podľa závažnosti. Bezpečné, „nechemické“ a pohodlné riešenie bez vedľajších účinkov predstavuje pravidelná aplikácia Aliamare® (3–5× denne) a súčasne postupné vysadzovanie dekongestantu.

Aliamare® pôsobí protizápalovo a tým znižuje opuch – jeden z príznakov zápalu – bez vzniku návyku - nepôsobí totiž na spomínanej receptorovej úrovni.